Towarzystwo Finansowo-Inwestycyjne Sp. z o.o.

ul. Rotm. Witolda Pileckiego 18
32-005 Niepołomice

tel: 665 877 191 lub 12 281 02 09

Wysowa Zdrój położona w dolinie rzeki Ropy, na wysokości ok. 550 m npm. Otaczają ją góry Beskidu Niskiego ze szczytami: Ostry Wierch (938m npm.), Cigielka (807m npm.), Jawor (720m npm.) Wysota (788m npm.), Jaworzynka (869m npm.), Kozie Żebro (847m npm.) i Gródek (712m npm.). Góry te pokrywają stare bukowo - jodłowe lasy, które wpływają na specyficzny mikroklimat uzdrowiska.

 

Skarbem Wysowej są naturalne źródła wód leczniczych Franciszek, Józef, Henryk, Aleksandra , których ogólnodostępne ujęcia znajdują się w Parku Zdrojowym w centrum miejscowości.

Większość wysowskich wód mineralnych to szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe oraz węglowodanowo-sodowo-wapienne. Na bazie tych wód w Wysowej produkuje się znakomitą wodę mineralną "Wysowianka".W uzdrowisku leczy się choroby układu oddechowego, pokarmowego oraz moczowego.

Pobyt w Wysowej to również doskonała okazja do poznania unikatowej roślinności i bogactwa świata zwierzęcego. W pobliskich lasach bytują: nadobnica alpejska, czarny bocian, bóbr, wydra, pojawia się także niedźwiedź, wilk i ryś. Można tu zbierać zioła i grzyby.

 

Dla lubiących wypoczynek aktywny, wytyczono 2 trasy rowerowe, ścieżkę zdrowia oraz szlaki konne. Jest również możliwość nauki jazdy konnej w siodle w stanicy konnej "Osława". Wokół Wysowej jest wiele tras spacerowych do ciekawych miejsc, chociażby do Doliny Łopacińskiego gdzie znajdują się pozostałości po przedwojennym gospodarstwie górskim, czy też na górę Jawor do kaplicy z 1929 roku, miejsca kultu łemków. Liczne szlaki turystyczne prowadzą na najwyższe szczyty Beskidu Niskiego między innymi na Lackową /997 m npm./

 

W pobliżu Wysowej są 2 miejsca do przekraczania granicy ze Słowacją na szlaku turystycznym: Wysowa - Cigel'ka i Blechnarka - Stebnicka Huta.W Koniecznej /22 km./ - jest drogowe przejście graniczne ze Słowacją. Będąc w Wysowej warto zajrzeć do Karczmy Regionalnej "Gościnna Chata",gdzie w atmosferze starej chaty można spróbować specjałów kuchni łemkowskiej. Na skraju Parku Zdrojowego znajduje się odkryty basen, plac zabaw dla dzieci i muszla koncertowa , a przy hotelu "Glimar" nowoczesne korty tenisowe oraz kręgielnia. Dodatkową propozycją dla gości jest również łowisko pstrąga przy pensjonacie "Julia".

 

Wysowa jest atrakcyjna również zimą. Kiedy okoliczne góry pokryją się śniegiem,nastaje czas nart, sanek i kuligów. Znajdują się tutaj 2 wyciągi narciarskie: jeden przy sanatorium "Glinik", drugi przy pensjonacie "Ramis" o długości 300 m. Niebawem powstanie nowoczesna stacja narciarska "Ostry Wierch" z wyciągiem krzesełkowym o długości 1600 m. Wszystkie obiekty turystyczne organizują dla swoich gości kuligi oraz szereg innych atrakcji dla urozmaicenia pobytu.

 

Na stałe w pejzaż wysowski wpisały się cykliczne imprezy kulturalno-rozrywkowe organizowane w plenerze zarówno zimą jak i latem. Są to między innymi: biegi narciarskie o "Puchar Wysowej","Majówka", w sierpniu Jarmark Folklorystyczny oraz Święto Plonów.

 

Podczas tych imprez, szczególnie podczas jarmarku prezentowany jest folklor łemkowski i pogórza, regionalne rzemiosło artystyczne oraz odbywają się degustacje potraw regionalnych. Źródło: www.wysowa.usciegorlickie.iap.pl